MİMARİ DOKUNUŞ

19/04/2021

Küçük dokunuşlar ve düşük maliyet ile yaşam alanının dekorasyonun değiştirilmesi akımı nedir?

Yurt dışında düşük maliyetler ile ufak dokunuşlar yaparak kalıcı çözümler üretilen bu akıma dokunuş (touching) adı verilmektedir.

Bu akımın en önemli özelliklerinden biri ise mekanın şantiye havasına bürünmeden değiştirilmesidir. İsminden de anlaşılacağı gibi inşaat, şantiye halini almıyor mekanlar. Keşif sonrası hazırlanan 3d projeler ve 2d çizimler müşteriye sunuluyor. Mekanda bazen bir mobilya, bazen zemin kaplaması bazen duvar boyasını değiştirilerek mekanı bambaşka bir hale getirebiliyoruz. Bunun yanı sıra en önemli özelliklerden biri ise maliyet. Düşük maliyet ile sadece salon, antre, mutfak, yatak odası gibi alanları mimari donuşlar ile yenileyebilirsiniz.

Bu akımın en önemli amacı ise kırım döküm olmadan, nokta atışı seçimler ile hatta eski mobilyaların kullanılması ile yepyeni enerji dolu bir mekan tasarlamaktır. En önemli noktalarından diğeri ise proje tesliminin kısa süreli olması. Müşteriye şantiye hissiyatının hissettirilmemesi. Projeler müşterilerin hayallerini çok iyi dinleyerek analiz ederek oluşturuluyor. Bu sayede hem istekleri karşılanmış hem de hızlı bir şekilde proje tamamlanmış oluyor.

Ev dekorasyonunda en büyük yanlışlardan biri ise mobilyaların takım halinde alınması. Bu mekanı o markanın firmanın küçük bir showroomu haline getiriyor. Oysaki mekana farklı malzemelerin zenginliğini katılması o mekanın zenginliğini ve sıcaklığını artıracaktır. Diğer hatalardan biri ise uygun ölçülerde mobilyaların alınmaması. Mobilyaları seçerken mekânın ölçüsü göz önüne alınarak yerleşim yapılmalı ve seçilmeli. İşlevselliğin göz önünde bulundurulmaması diğer en önemli hatalardan biri. Mimarlar olarak bir ürünün bulunduğu mekanda hem işlevsel hem estetik hem de konforlu olması gerektiğine inanıyoruz

Biz Azure mimarlık olarak mimari çizim, mimari dokuş dekorasyon, iç mimarlık hizmeti, uygulama, 3d tasarım, projelendirme, mobilya imalatı gibi tüm hizmetleri vermekteyiz

Posted in DesignTags: