SALONUMUZU NASIL YERLEŞTİRMELİYİZ ?

24/09/2020

Türk örf, adet ve geleneklerine göre evin en kullanılan alanları içinde salonlarımız yer almaktadır. Misafir karşılarken, evde ailece dinlenirken, kitap okurken hatta bazen uyurken. Bizde bu en çok kullanılan mekanları hem şık hem konforlu hemde nasıl yerleştireceğimiz konusunda sizler ile bildiklerimizi paylaşmak istedik. 5 ana başlık olarak sizlere salon tasarımı ile ilgili çok yararlı bilgiler vereceğiz.

  1. Mobilya Yerleşimi

Mobilyarımızı mekanın boyutlarına göre ve mekanın şekline göre seçmez ve yerleşimi sağlamaz isek mekanı yerleştiremeyiz. Salonda düzeni sağlayamayız. Dikdörtgen bir salonumuz var ise L şeklinde yerleşim yapılmalı, kare sonumuz var ise karşılıklı koltuklar yerleştirilecek şekilde bir yerleşim yapılmalıdır. En önemli diğer bir nokta ise eşyalarımızın boyutu. Koltuk takımı, masa ve tv üniteleri salonumuzun boyutuna uygun şekilde seçilmelidir.

2. Renk Uyumu

Mobilyalarımızı seçerken diğer bir konuda dikkat etmemiz gereken nokta mobilyalarımızın renkleridir. Renkler doğru seçilir ve yerleştirilirse ferah, çekici ve konforlu bir mekan elde edebilirsiniz. Fon perdeler, halılar ve kırlentler birbiri ile uyumlu olmalıdır. Mobilyalarımızı alırken mobilyaların takım halında alınması o mekanı o markanın küçük bir showroom’u haline getirir. Bunun yerine farklı malzemeler, renkler, dokular mekanın zenginliğini arttırırken showroom havasından kurtararak özgün, şık konforlu mekan haline getirecektir.

3. Duvar renkleri

Duvar renkleri seçilirken mekanın metrekaresi göz önünde bulundurulmalıdır. Özellikle mekanlar küçük ise kesinlikle koyu tonlar seçilmemelidir. Özellikle Lacivert, bordo, kahve, siyah tonlarını küçük mekanlarda kullanılmasını önermiyoruz. Duvarlar için duvar kağıtları ve desenli boyalar kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem mekanı canlandırır hem de mükemmel bir uyum oluşturabilirsiniz. Duvarlarınız sadece boya yapıp bırakmak yerine farklı tasarımlarda deneyebilirsiniz. Tv ünitesini yapacağınız yere bir niş oluşturabilir, tablolarınızı koymak için bir duvar belirleyip aydınlatmak gibi veya 3 boyutlu duvar panelleri ve derinlik etkisi yaratacak kademeli asma tavan uygulaması gibi alternatifler ile mekanı zenginleştirebilirsiniz.

4. Aydınlatma

Aydınlatma önemli ve dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Eğer doğru aydınlatmayı seçerseniz aydınlık konforlu bir mekan oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda aynı mekanda günün farklı saatlerinde yılın farklı mevsimlerinde kullanıcıya farklı deneyimler sunmak için bir çok alternatif düşünülmeli. Avize, spot, led ışıklar, lambaderler ve abajur aydınlatmalar gibi ürünleri kullanıp mekanın havasını değiştirebilirsiniz.

5. Aksesuarlar

Aksesuarlar dekorasyonun tamamlayıcı parçalarındandır. Aksesuarın olmadığı yerde hemen eksiklik olduğunu hissedersiniz. Duvarlardaki boşluğu doldurmak için tablo ayna gibi aksesuarlar kullanabilir ve dekoratif raflar kullanarak duvarlardaki boşlukları doldurabilirsiniz. Aynı zamanda depolama alanı da oluşturmuş oluruz. Az sayıda büyük ebatlı tablo ve aynalar salonunuzu olduğundan daha büyük gösterecektir.

Azure Mimarlık olarak projelendirme, tasarım ve tadilat işlerinde tamamen mekanın ihtiyaçları doğrultusunda hareket etmekteyiz.

Posted in DesignTags: