AZERBAYCAN HASTANE PROJESİ

Azerbaycan Bakü de yapılacak olan hastane toplam 6284 m2 inşaat alınana sahiptir. Özellikli olan bu hastanede  zemin katta  Poliklinikler, acil, Kök Hücre Laboratuvarı, Kafeteryalar, İdari işler ve toplantı salonundan oluşmaktadır. Zemin kaplamaları mermer ve granit olarak tercih edilmiştir. Duvarların tamamında anti bakteriyel ahşap, cam ve özel tasarım duvar kaplamaları kullanılmıştır.

Bodrum katta ise 7 adet ameliyathane, çeşitli laboratuvarlar, radyoloji bölümü, teknik alanlar, giysi odaları ve Hiperbarik merkezi bulunmaktadır. Mekanlar yerleştirilirken özellikle temiz-gri ve kirli alan kombinasyonları göz önüne alınarak en konforlu yerleşim üzerinde çalışılmıştır. Genel mekanlarda zemin kaplamalarında granit kullanılırken, temiz alanlarda epoksi kullanılmıştır. Temiz alanlardaki duvar kaplamaları anti bakteriyel olarak tasarlanmıştır.

1 kat ise tamamen yatak katı olarak ayrılmıştır. Standart room, Double bedroom ve Suit room olarak üç farklı oda tipine ayrılmıştır. Otel konforu sunulan bu odalarda her ihtiyacın karşılanması amaçlanarak tasarlanmaya çalışılmıştır.

Hiperbarik olarak belirtilen ve oksijen tedavisi yapılan bu bölüm yerleşimi ve tasarımı danışmalarımız ile ortak çalışma sonucunda yerleştirilmiştir. Bir oksijen kapsülü tasarlanmış ve bu kapsül içinde hastanın tedavi edilmesi düşünülmüştür. Bir çok hastalık tedavisinde kullanılarak başarılı sonuçlar elde edilmiş bir yöntemdir. Bizde mimari olarak bu yönteme yeni bir görünüm kazandırmak adına kapsüllerimizi tasarladık.  Kapsüllere giren hastaya belli aralıklar ile %100 saf oksijen solutulması sağlanmıştır. 

Tedavi alanlarında, fonksiyon ve estetiği buluşturmak üzerine tasalanmış olan bu projemizde zamansız ve uzun ömürlü malzemeler kullanarak mümkün olduğunca trendden düşmeyen mekanlar tasarlamaya dikkat ettik. Aynı zamanda bu projemizde kullanıcıların estetik’i, konforu  ve mimari donuşları hissetmelerini sağlayacak tasarımlar üzerinde çalıştık.